در سیستم عامل ویندوز Featureها اجزای کوچکتر ویندوز هستند که عملکرد خاصی را در سیستم عامل فعال می سازند. برای دیدن و نصب یا حذف این featureها از Server Manager روی سربرگ Manage کلیک کنید و یا در قسمت Dashdoard گزینه Add role and Features را انتخاب کنید.

ویژگیها در ویندوز سرور

مثلا همانطور که می دانید، نسخه های سروری ویندوز در مقایسه با نسخه های خانگی، حالت گرافیکی کمتری دارند که این به دلیل افزایش کارایی ویندوز سرور است. شما می توانید این ویژگی ها را توسط نصب feature مربوطه در  ویندوز سرور هم بوجود بیاورید و یا هنگامی که کلاینت ها قصد دارند به سرور remote شوند، و از امکانات سرور استفاده کنند، اگر سرور امکانات مورد نظر را نداشته باشد، کابر نمیتواند به خواسته خود برسد. به عنوان مثال، اگر می خواهید کلاینتی که به سرور remote شده است، به Media Player دسترسی داشته باشد، می بایست feature ای به نام Desktop Experience را نصب کنید.

بعضی ازFeature های ویندوز سرور در زیر لیست شده اند:

  • Desktop Experience: با نصب این ویژگی، Windows Media Player 12، desktop themes و گالری عکس ها نصب خواهند شد. این feature، ویژگی های گرافیکی windows Aero را فراهم کرده که بایستی توسط هر کاربر بصورت manual فعال گردد.

 

  • Quality Windows Audio Video Experience: نصب این feature، پخش آنلاین (stream) مدیا روی شبکه های تحت IP را با کیفیت بسیار بالا فراهم می سازد.

 

  • Network Load Balancing (یا NLB): این ویژگی به کاربران کمک می کند که در صورت وجود چند سرور RDS در یک farm، بار شبکه بین این چند سرور تقسیم شود.

 

  • Windows Server Backup Features: همانطور که می دانید، پشتیبان گیری (backup) از اطلاعات هر نوع سرور، کاری اجتناب ناپذیر است. با نصب این ویژگی از اطلاعات و تنظیمات سرور RDS پشتیبان تهیه کرده که در صورت نیاز آنها را برگردانید.

 

  • Group Policy Management: نصب این ویژگی مدیریت پالیسی هایی که می خواهید به کاربران و نحوه دسترسی آنها بدهید، به عهده دارد.

 

 • Windows System Resource Manager: این ویژگی (WSRM) به شما این امکان را می دهد که منابع سخت افزای سرور را مدیریت کنید تا بار کاری را بین role های مختلف تقسیم کند.