پروفایل کاربر (User Profile) مجموعه ای از تنظیمات و فایل های کاربر است . اطلاعاتی مانند تنظیمات مروگرها ، درایوهای Map شده ، تنظیمات پرینترها ، پروفایل های پست الکترونیکی ، داده های موجود در پوشه My Document ، تنظیمات و پیکربندی های نرم افزارها ، تنظیمات Desktop و بسیاری از اطلاعات دیگر مانند فایل های صوتی و تصویری ، تصاویر و که در در پوشه های دانلود ، داکیومنت و غیره هر کاربر ذخیره می گردد . انواع بسیار مختلفی از پروفایل ها موجود است که هر کدام دارای تنظیمات و امکانات خاصی هستند که در بسیاری از موارد ، Group Policy ها در توانایی بهره گیری از آنها تاثیرگذار خواهند بود .

Local Profile
یک Local Profile ، بر روی سیستم و یا Workstation به صورت Local ذخیره می گردد . این نوع از پروفایل ها برای ذخیره شدن و استفاده بر روی یک ماشین بهینه سازی شده است . اگر پروفایل هایی از این دست حذف شوند باید یک پروفایل جدید ساخته شود. برای آشنایی با روش انجام این کار اینجا را بخوانید. در غیر این صورت کاربر با پروفایل موقت یا Temporary Profile به سیستم لاگین خواهد شد.

Roaming Profile
پروفایل های Roaming بر روی فایل سرور های به اشتراک گذاشته شده  ذخیره می شوند . کاربرانی و یا گروه های کاربری که در فایل سرور های مشخص شده دسترسی ها و اختیارات لازم را دارند می توانند از این دسته از پروفایل های بهره مند گردند . در هنگام Logon یک کاربر ، Roaming Profile از فایل سرور اشتراکی دریافت (Download) می شود و بر روی Local Machine ذخیره می شوند . بعد از Logon ، کاربر از پروفایل کپی شده در ماشین استفاده می نماید و تغییرات مورد نیاز خود را بر روی آن انجام می دهد . در هنگام Logoff پروفایل بروزرسانی شده کاربر مجددا به فایل سرور اشتراکی منتقل می گردد . در واقع با استفاده از Roaming Profile پروفایل هر کاربر به صورت داینامیک در پشت هر دستگاهی که از آن استفاده کند در دسترس خواهد بود و بلافاصله از طریق سرور اشتراکی ، یک نسخه از پروفایل در اختیار او قرار خواهد گرفت . با استفاده از Roaming Profile بدلیل عدم وابستگی اطلاعات کاربران به سیستم ، جابجایی و جایگزینی کامپیوتر های شبکه بدون نیاز به پشتیبان گیری از اطلاعات کاربران امکان پذیر است .

بدلیل لزوم بارگذاری و ارسال مجدد پروفایل از سرور ،  مدت زمان Logon و Logoff با استفاده از پروفایل Roaming افزایش خواهد یافت . از جمله معایب این پروفایل می توان از سایز بزرگتر پروفایل ها و افزایش مدت زمان Logon و Logoff به سیستم اشاره کرد . همین طور اگر زمان لاگین کاربر، سیستم دسترسی به سروری که پروفایل کاربر در آن ذخیره شده نداشته باشد کاربر با پروفایل موقت یا Temporary Profile به سیستم لاگین خواهد کرد.

Mandatory Profile
پروفایل Mandatory یک نوع ویژه از پیش تنظیم شده Roaming User Profile  است . با استفاده از این نوع پروفایل کاربر می تواند در Desktop خود تغییراتی را ایجاد نماید اما تغییرات انجام شده در حین Logoff از سیستم از بین خواهند رفت .  پروفایل های Mandatory بر روی فایل سرور های به اشتراک گذاشته شده  ذخیره می شوند. کاربرانی و یا گروه های کاربری که در فایل سرورهای مشخص شده دسترسی ها و اختیارات لازم را دارند می توانند از این دسته از پروفایل های استفاده کنند. در هنگام Logon یک کاربر ، Mandatory Profile از فایل سرور اشتراکی دریافت (Download) می شود و بر روی Local Machine ذخیره می شوند. بعد از Logon ، کاربر از پروفایل کپی شده در ماشین استفاده می نماید و تغییرات مورد نیاز خود را بر روی آن انجام می دهد. اما در هنگام Logoff پروفایل بروزرسانی شده کاربر به فایل سرور منتقل نمی شود و یا به کلامی دیگر تغییرات اعمال شده در تنظیمات در سیستم و یا پروفایل کاربر ذخیره نمی شود و این تفاوت بین Roaming Profile و Mandatory Profile است. عموما از این نوع پروفایل در محیط هایی همچون کلاس های آموزشی و یا کافی نت ها که Workstation ها ممکن است توسط همه ی افراد در دسترس قرار گیرند و خواهان ذخیره سازی تغییرات نمی باشیم، استفاده می شود.

Super-Mandatory Profile

Super-Mandatory Profile عملکردی همانند Mandatory Profile دارد با این تفاوت که در Super Mandatory Profile ، کاربر توانایی Logon به سیستم ، در هنگام عدم در دسترس بودن سروری که اطلاعات پروفایل ها بر روی آن ذخیره می گردد را ندارد. در صورت عدم در دسترس بودن سرور ذخیره سازی پروفایل ، کاربران با پروفایل Mandatory عادی می توانند از طریق ایجاد یک کپی از Cache محلی سیستم ، به آن Logon نمایند. لازم به ذکر است که فقط Administrator های سیستم توانایی ایجاد تغییراتی در این نوع از پروفایل را دارا هستند.

Default User Profile
پوشه پروفایل Default User بر روی سیستم  تمامی سیستم عامل های ویندوز از ویندوز ۲۰۰۰ به بعد موجود است (در سیستم عامل های نسل جدید مانند Windows 7 ، Windows Vista ، Windows 2008 در صورت عدم Upgrade از نسل های پیشین سیستم عامل ، موجود می باشد). از این پروفایل در هنگام اولین Logon کاربر به سیستم در صورت عدم تنظیم شدن پروفایل کاربر از نوع های Roaming و یا Mandatory استفاده می شود. در واقع در صورتی که بتوانیم در آن تغیراتی ایجاد نماییم و آن را شخصی سازی کنیم، پروفایل سایر کاربران نیز بدلیل ارث بری از آن در اولین Logon، شخصی سازی خواهند شد.

Temporary Profile
از یک Temporary Profile در هنگامی استفاده می شود که کاربر نمی تواند به هر دلیل به پروفایل Roaming خود در شبکه متصل شود. این پروفایل در این حین به صورت اتوماتیک از Default User Profile ارث بری می نماید و در اختیار کاربر قرار داده می شود. در صورت عدم دسترسی کاربر به پروفایل Roaming خود، ابتدا سعی می گردد از Cache محلی سیستم یک کپی تولید و در اختیار کاربر قرار گیرد، در صورت عدم توانایی تولید پروفایل به صورت ذکر شده ، یک Temporary Profile از Default User Profile ارث بری کرده و تولید می شود. باید توجه داشته باشیم که کلیه تغییرات صورت گرفته در پروفایل های Temporary بعد از Logoff از بین خواهند رفت و اطلاعات آنها در دسترس نخواهند بود.

نسل جدید پروفایل های ویندوز (Windows Profiles V2)
پروفایل در نسل جدید سیستم های عامل مایکروسافت (Windows Vista ، Windows 7 ، Windows Server 2008) ساختار جدیدی به خود گرفته است که آن را از سایر پروفایل های ارائه شده تا به امروز متمایز می کند. و این مقدمه ای بود بر معرفی نسل جدیدی از پروفایل ها که نام Windows Profiles v.2 به خود گرفته است. در این نسل از پروفایل شکل کلی و ساختار پروفایل تغییر کرده است. در ادامه شرح پوشه های موجود در پروفایل های نسل جدید را مشاهده خواهید کرد.

پوشه AppData – این پوشه یک پوشه Hidden و مخفی است و محلی برای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با Apllication های کاربر می باشد. که خود شامل سه پوشه با نام های Local ، Roaming و Locallow می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Contacts – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی Contact های ویندوزی می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Desktop – این پوشه دربرگیرنده فایل های دسکتاپ مانند Shortcut ها می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام Desktop  وجود داشت.

پوشه Documents – این پوشه محل پیش فرض ذخیره تمامی فایل های کاربر می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Documents وجود داشت.

پوشه Downloads – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های دانلود شده از اینترنت می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Favorites – این پوشه دربرگیرنده Favorites های Internet Explorer می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Links – این پوشه دربرگیرنده Favorite Links های Internet Explorer می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Music -این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های صوتی کاربر است. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Music وجود داشت.

پوشه Pictures – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی تصاویر کاربر است. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Pictures وجود داشت.

پوشه Saved Games – این پوشه محل پیش فرض ذخیره Save بازی ها می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Searches – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی جستجو ها می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت.

پوشه Video – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های تصویری کاربر می باشد. این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Videos وجود داشت.

علاوه بر پوشه های استاندارد پروفایل که به آنها اشاره شد، تعدادی پوشه Hidden  نیز وجود دارند که دربرگیرنده Shortcut هایی به محل های کلیدی و پر استفاده ویندوز می باشند که در نسل جدید پروفایل ها ، Junction Points نامیده می شوند که وظیفه آنها همانگ سازی Application ها با ساختار جدید پروفایل است.