توضیح انگلیسی

Digital Audio Tape. A type of storage media used for the backupof computing data

توضیح فارسی

نوار صوتی دیجیتال یک نوع رسانه ذخیره سازی مورد استفاده برای پشتیبان گیری داده های محاسباتی

Digital Audio Tape (DAT یا R-DAT) ضبط و پخش سیگنال است که توسط شرکت سونی طراحی شده و در سال 1987 معرفی شده است. در ظاهر آن شبیه به یک کاست فشرده است، با استفاده از نوار مغناطیسی محصور شده در پوسته محافظ با استفاده از نوار 3.81 میلیمتر / 0.15 “(معمولا به عنوان 4 میلیمتر) نامیده می شود، اما تقریبا نیمی از اندازه آن در 73 میلی متر × 54 میلی متر × 10.5 میلی متر است. نام نشان می دهد که ضبط دیجیتال به جای آنالوگ است. DAT توانایی ضبط با نرخ نمونه برداری بالاتر، برابر یا پایین تر را دارد (نرخ نمونه برداری 48، 44.1 یا 32 کیلوهرتز به ترتیب) در 16 بیت quantization. اگر یک منبع دیجیتال کپی شود پس از آن، DAT بر خلاف سایر رسانه های دیجیتال مانند Compact Cassette دیجیتال یا Mini-Disco غیر MD-MD، بر خلاف دیگر رسانه های دیجیتال، یک کلون دقیق تولید خواهد کرد، که هر دو از یک سیستم کاهش داده ها استفاده می کنند.

همانند اکثر فرمت های ویدئویی، یک کاست DAT تنها می تواند در یک جهت ثبت و پخش شود و بر خلاف کاست های صوتی ضبط شده آنالوگ، اگر چه بسیاری از ضبط کننده های DAT توانایی ضبط شماره های برنامه و شناسه ها را داشتند که می تواند برای انتخاب یک آهنگ خاص استفاده شود.

اگر چه به عنوان یک جایگزین برای کاست های فشرده آنالوگ صوتی در نظر گرفته شده بود، فرمت هرگز به طور گسترده توسط مصرف کنندگان به دلیل مسائل مربوط به هزینه و نگرانی های صنعت موسیقی در مورد کپی های با کیفیت غیر مجاز به تصویب نرسید. این فرمت شاهد موفقیت متوسط ​​در بازارهای حرفه ای و به عنوان یک رسانه ذخیره سازی رایانه ای بود که در فرمت ذخیره سازی دیجیتال توسعه یافت. همانگونه که سونی تولید کننده ضبط کننده های جدید را متوقف کرده است، ضبط فیلم های آرشیو شده در این فرمت سخت تر خواهد شد، مگر اینکه آنها به فرمت های دیگر یا هارد دیسک کپی شوند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *