گروه بندی سرورها در Server Manager برای مدیریت

Server Manager در ویندوز سرور 2016 اسم host name هر سرور اضافه شده را در نمای All Servers نشان می دهد. همین طور AllServers وضعیتهای قابلیت مدیریت را لیست می کند. اگر یک سرور به عنوان غیر قابل دسترس ذکر شده باشد، معمولا باید برای حل مشکل به صورت لوکالی به آن سرور log on کنید. مثالا، ممکن است لازم باشد که remote managemen را فعال کنید.

در کادر مربوط به AllServers، سرورهای اضافه شده در کادر Servers لیست می شوند تا بتوانید آنها را هر زمان که با Server Manager کار می کنید مدیریت کنید. Server Manager سرویس ها، رویدادها و موارد دیگر را برای هر سرور ردیابی می کند و هر سرور به طور خودکار به گروه های سرور مناسب بر اساس نقش ها و ویژگی های نصب شده به طور خودکار اضافه می شوند.

Server Groupsهای ایجاد شده مدیریت رولها و features های مختلفی که بر روی سرورهای شما نصب شده است را آسان می کنند.

به عنوان مثال،  اگر گروه AD DS را انتخاب کنید، لیستی از domain controllerهایی که برای مدیریت اضافه کرده اید را بعلاوه رویدادهای critical  یا warning را برای این سرورها و وضعیت services roleهای وابسته به آنها را دریافت میکنید.

اگر بخواهید سرورهای خود را بسته به department، مکان جغرافیایی یا غیره گروه بندی کنید می توانید گروه های سرور خود را ایجاد کنید. می توانید گروه بندی سرورها را بر اساس مکان جغرافیایی یا غیره ایجاد کنید.

هنگامی که گروه ها را ایجاد می کنید، سرور هایی که می خواهید با آنها کار کنید، لازم نیست که قبلا به ServerManager اضافه شده باشند. شما می توانید سرورها را با جستجوی Active Directory یا Domain Name System (DNS) یا import  کردن لیستی از سرورها با host name ، fully qualified domain names و یا آدرس IP اضافه کنید. هر سرور که به گروه دلخواه اضافه می کنید به طور خودکار برای مدیریت نیز اضافه می شود. برای ایجاد server group باید این مراحل را طی کنید:

 • در ویندوز سرور 2016 کنسول Server Manager را باز کنید. گزینه Create Server Group را از منوی Manage در بالای پنجره انتخاب کنید تا پنجره Create Server Group را نمایش دهد.
ایجاد سرور گروه در ویندوز سرور
 • یک نام مناسب برای گروه وارد کنید از تب ها و گزینه های ارائه شده برای اضافه کردن سرور به گروه استفاده کنید. توجه داشته باشید:
 • در سربرگ ServerPool، لیست سرورهایی که قبلا برای مدیریت اضافه شده اند به طور پیش فرض انتخاب شده اند. اگر سرور دیگری که میخواهید به گروه خود اضافه کنید، در اینجا فهرست شده است، آن را با دابل کلیک به گروه اضافه کنید.
 • سربرگ Active Directory به شما اجازه می دهد که نام رایانه یا Fully Qualified Domain Name سرور ریموتی که در حال اجرای Windows Server است را وارد کنید. پس از وارد کردن نام، روی Find Now کلیک کنید. در لیست نام، روی نام سرور دابل کلیک کنید تا آن را به لیست انتخاب شده اضافه کنید.
 • سربرگ DNS اجازه می دهد تا سرورها را با computer name یا آدرس IP اضافه کنید. پس از وارد کردن computer name یا آدرس IP، روی دکمه Search کلیک کنید. در لیست موجود روی سرور مورد نظر دوبار کلیک کنید تا آن را به لیست انتخاب شده اضافه کنید.
 • در سربرگ Import شما میتوانید لیستی از سرورها راimport  کنید. روی دکمه Option در سمت راست کادر File  کلیک کنید و سپس از پنجره  Open برای پیدا کردن و باز کردن لیستی از سرورها که فبلا تهیه کرده اید، استفاده کنید. در لیست کامپیوترها، روی نام سرور دوبار کلیک کنید تا آن را به لیست انتخاب شده اضافه کنید.
 • در آخر روی OK کلیک کنید تا server group ساخته شود.

کار با سرورهای اضافه شده به Server Manager در ویندوز سرور 2016

شما می توانید اطلاعات مربوط به سرورها را در قسمت سرورها در server group یا در نمای All Servers مشاهده کنید. هنگامی که شما روی نام یک سرور راست کلیک میکنید، لیستی از گزینه های مدیریت مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می دهد تا کارهایی نظیر اضافه کردن رول ها و features روی سرور و نیز راه اندازی مجدد و غیره را بتوانید انجام دهید.

هر گزینه مدیریتی که انتخاب میکنید، ابزار مربوطه را با انتخاب سرور در مرکز باز میکند. ممکن است نیاز به  credentials های دیگری برای مدیریت سرورها باشد اگر قبلا شما credentials مناسب را ذخیره کرده اید برای احراز هویت معمولا از آن استفاده می شود. در غیر این صورت شما نیاز به وارد کردن credential یا اعتبارنامه های مناسب برای مدیریت سرور خواهید داشت.

برای اجرای administration toolهای اجرایی برای مدیریت سرور به صورت ریموتی باید ابزار مرتبط  بر روی کامپیوتری که از طریق آن میخواهید سرور را مدیریت کنید نصب شود. اگر ابزار انتخابی شما نصب نشده باشد، پنجره خط فرمان را با خطایی مشاهده خواهید کرد که نشان می دهد، دستور XYZ.exe  که مثلا شما برای مدیریت وارد کردید به عنوان یک دستور داخلی یا خارجی در برنامه قابل اجرا یا batch  فایل شناخته نشده است.

مشاهده خطای نصب نبودن ابزار مدیریتی

در ویندوز سرور 2016 وقتی ویندوز PowerShell را به عنوان یک گزینه برای ریموت انتخاب می کنید، Server Manager یک administrator PowerShell prompt را باز می کند و یک session  ریموتی با سرور برقرار می کند.هنگامی که  session برقرار می شود، می توانید دستورات را مانند وقتی که از یک Windows PowerShell استفاده کنید به صورت لوکالی وارد کنید. برای پایان دادن به یک session  با بستن پنجره PowerShell آنرا میتوانید متوقف کنید.

اگر از کامپیوتر مدیریتی مخصوص خود استفاده می کنید و ServerManager را در دسترس ندارید، می توانید sessionهای ریموتی مشابه را با باز کردن یک administrator PowerShell prompt و وارد کردن دستور زیر ایجاد کنید:

enter-pssession ComputerName -credential UserName

در دستور بالا به جای ComputerName نام کامپیوتر راه دور و به جای UserName نام کاربری که عضو گروه Administrators  در کامپیوتر ریموتی یا در دومینی که کامپیوتر ریموتی عضو آن است باید نوشته شود. در صورت لزوم، نام کاربری را می توان به صورت  domain\username و یا به عنوان یک آدرس ایمیل برای حساب مایکروسافت مشخص کرد. پس از آن برای احراز هویت از شما درخواست پسورد مجاز برای کاربر می شود رمز عبور را تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید.

مثال زیر یک session  ریموتی با سروری به نام Sr2 را با استفاده از اعتبار یوزری به نام Hosein در دومین lanmaster.ir باز میکند.

enter-pssession Sr2 -credential lanmaster\Hosein

بعد از اتصال به کامپیوتر راه دور پنجره Command Prompt برای نشان دادن اینکه شما به رایانه راه دور متصل شده تغییر میکند، همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است:

[Sr2]: PS C:\Users\Hosein\Documents>

هنگامی که session  برقرار می شود، می توانید دستورات را همانطور که از یک WindowsPowerShell محلی استفاده می کنید وارد کنید. برای پایان این session میتوان از فرمان ExitPSSession یا ورود کردن عبارت exit استفاده کرد.

مدیریت Roleها و Featur ها در ویندوز سرور 2016

Server Manager به طور خودکار برای مدیریت server groupها  را بر اساس رول سرورهای نصب شده ایجاد می کند. به عنوان مثال، اولین بار که Domain Controller را اضافه میکنید، Server Manager میتواند گروههای AD DS، DNS و File And Storage Services را ایجاد کند تا به شما در استفاده راحت تر از roleهای روی domain controllerها کمک کند.

کار با سرورها بر اساس Roleهای نصب شده در ویندوز سرور 2016

در ویندوز سرور 2016 هنگامی که یک گروه role-based را در قسمت چپ انتخاب می کنید، در قسمت سرورها، سرورهایی را که این نقش را دارند مشاهده میکنید. جزییات اطلاعات مربوط به server group انتخاب شده شامل موارد زیر میشود:

 • خلاصه ای از اطلاعات مربوط به رویدادها. Server Manager حوادث warning  و error های اخیر را لیست می کند.اگر بر روی یک رویداد یا event کلیک کنید، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن event مشاهده کنید.
 • خلاصه اطلاعات در مورد وضعیت servicesهای سیستم مربوطه. شما می توانید با کلیک راست بر روی یک services برای مدیریت وضعیت اجرای آن کلیک کنید.

به طور پیش فرض، Server Manager هر 10 دقیقه جزئیات را تازه سازی می کند. شما می توانید جزئیات را به صورت دستی با کلیک بر روی دکمه Refresh در نوار ابزار Tasks تازه سازی کنید. اگر میخواهید فاصله زمانی متفاوتی را برای تازه سازی تنظیم کنید، روی Manage  در بالای صفحه Server Manager کلیک کنید و سپس روی Server Manager Properties کلیک کنید. بعد، فاصله زمانی جدید را برای refresh در دقیقه تنظیم کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

تغییر زمان Refresh در Server Manager

اضافه کردن Roleها و Featurها از طریق Server Manager در ویندوز سرور 2016

منوی مدیریت دارای دو گزینه کلیدی برای کار با Roleها و Featurها است:

 • Add Roles And Features Wizard
  که می توانید از آن برای اضافه کردن Roleها و Featurها در یک سرور اضافه شده برای مدیریت، استفاده کنید.
 • Remove Roles And Features  Wizard
  که می توانید از آن برای حذف Roleها و Featurها در سرورهای اضافه شده برای مدیریت استفاده کنید.

با ویندوز سرور 2016، می توانید Roleها و Featureها و نیز هارد دیسکهای مجازی را روی سرورهای در حال اجرا (مانند ماشین های فیزیکی یا مجازی) نصب کنید. سرورهایی که می خواهید با آن کار کنید باید برای مدیریت در Server Manager اضافه شده باشند و نیز آنها باید آنلاین باشند. هارد دیسک مجازی که می خواهید با آن کار کنید، لازم نیست که آنلاین باشید، اما باید هنگامی که شما در حال Browse یا همان مرور هستید قابل انتخاب باشند. به خاطر همین، ممکن است نیاز به مپ کردن یک درایو شبکه برای دسترسی به منابع اشتراک گذاشته شده در شبکه داشته باشید. با ذکر این نکته، می توانید یک رول سرور یا یک Feature را با دنبال کردن این مراحل اضافه کنید:

 به همین دلیل ممکن است لازم باشد که یک درایو شبکه را برای دسترسی به یک اشتراک شبکه در نظر بگیرید.

با توجه به این، می توانید Roleها و Featurها را با دنبال کردن این مراحل اضافه کنید:

 • در Server Manager روی Add Roles And Features در منوی مدیریت کلیک کنید. این کار ویزاد مبریوط به Add Roles And Features  را شروع می کند. اگر ویزاد صفحه Before You Begin را نمایش دهد، متن مقدماتی را بخوانید و سپس روی Next کلیک کنید. شما می توانید با انتخاب چکباس Skip This Page By Default قبل از اینکه روی Next کلیک کنید از نمایش صفحه Before You Begin در دفعات بعدی بارگزاری مجدد این ویزارد جلوگیری کنید.
 • در صفحه Select Installation Type ، گزینه Role-Based Or Feature-Based Installation به طور پیش فرض انتخاب می شود. لطفا با بیخیالی!! روی Next کلیک کنید.
 • در صفحه Choose Destination Server، می توانید انتخاب کنید که نقش ها و featurهای مورد نظر را روی سرورهای موجود یا روی هارد دیسکهای مجازی نصب کنید، که یا باید سرور را از یک server pool انتخاب کنید یا یک هارد دیسک مجازی (VHD) از یکی از سرورهای server pool برای نصب انتخاب کنید. اگر میخواهید نقش ها و ویژگی های خود را به VHD اضافه می کنید، روی Browse کلیک کنید و سپس از کادر محاوره ای  Browse For Virtual Hard Disks  برای پیدا کردن VHD استفاده کنید. سپس روی Next کلیک کنید.
 • در صفحه Select Server Roles، رول یا رولها را برای نصب انتخاب کنید. اگر برای ایجاد یک رول نیاز به Featurهای اضافی باشد، یک کادر محاوره ای اضافی نمایش داده می شود. روی Add Features کلیک کنید تا کادر محاوره ای بسته شود و ویژگی های مورد نیاز برای نصب به سرور اضافه شود. برای ادامه بر روی continue کلیک کنید.
 • در صفحه SelectFeatures که صفحه بعدی است، feature  یا feature های مورد نظر خود برای نصب را انتخاب کنید. اگر برای نصب یک feature که انتخاب کرده اید، feature های دیگری مورد نیاز باشد، یک کادر محاوره ای اضافی نمایش داده می شود. روی Add Features کلیک کنید تا کادر محاوره ای بسته شود و feature های مورد نیاز را به نصب سرور اضافه کنید. سپس روی Next کلیک کنید.

نکته

در زمان نصب برخی از roleها، یک پنجره اضافی نمایش داده می شود، و اطلاعاتی را در مورد استفاده و پیکربندی رول به شما میدهد.

 • در صفحه Confirm Installations Selections میتوانید با کلیک روی لینک Export Configuration Settings یک گزارش نصب ایجاد کنید که می تواند در مرورگر Internet Explorer نمایش داده شود. اگر roleها یا featurهایی که نصب می کنید، نیاز دارد که سرور مجددا راه اندازی شود می توانید با انتخاب گزینه Restart اجازه این کار را بدهید.

اگر سروری که میخواهید roleها یا featurها را روی آن نصب کنید، تمام فایلهای منبع باینری مورد نیاز را ندارد، سرور، فایل ها را به طور پیش فرض از طریق Windows Update یا از یک مکان مشخص شده در Group Policy می گیرد. می توانید مسیری جایگزین دیگری برای فایل های منبع مشخص کنید. برای انجام این کار، روی لینک Specify An Alternate Source Path کلیک کنید، مسیر جایگزین را در باکس ارائه شده وارد کنید، و سپس روی OK کلیک کنید.

برای مثال، اگر یک Windows image را در سرور محلی در دسترس قرار داده اید، همانطور که در بخش های بعد توضیح داده خواهد شد، می توانید مسیر جایگزین را به این صورت وارد کنید.مانند:

c:\mountdir\windows\winsxs

برای منابع اشتراکی در شبکه، مسیر UNC را وارد کنید، مانند:

\\ sr2 \WinServer2016 \.

پس از بررسی گزینه های نصب و ذخیره آنها در صورت لزوم، روی دکمه Install کلیک کنید تا فرآیند نصب آغاز شود. صفحه پیشرفت نصب، پیشرفت انجام کار نشان داده میشود. میتوانید این پنجره را ببندید و برای بازگشایی دوباره این صفحه روی آیکون Notifications در Server Manager کلیک کنید و سپس روی Task Details کلیک کنید و سپس روی لینک Action ارائه شده برای بازگشایی پنجره کلیک کنید.

 • وقتی ویزاد نصب سرور با roleها و featurهایی که انتخاب کرده اید به پایان می رسد، صفحه پیشرفت نصب برای نشان دادن این موضوع به روز می شود. جزئیات نصب را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام مراحل نصب با موفقیت انجام شده است.

میتوانید برای دریافت اطلاعات لازم برای هر اقدام اضافی که ممکن است برای تکمیل نصب لازم باشد، مانند راه اندازی مجدد سرور یا انجام وظایف نصب  دیگر روی Notifications Icon کلیک کنید.

برای حذف مشکلات احتمالی پیامهای ورودی به  Server Manager را بررسی کنید و اقدامات اصلاحی را به صورت مناسب انجام دهید.

حذف کردن Roleها و Featurها در ویندوز سرور 2016

شما می توانید Roleها و Featurهای روی یک سرور را با دنبال کردن مراحل زیر حذف کنید:

 1. در Server Manager روی Remove Roles And Features در منوی Manage  کلیک کنید. با این کار ویزارد Remove Roles And Features  شروع میشود. اگر ویزاد صفحه Before You Begin می توانید قبل از اینکه روی Next کلیک کنید چک باکس گزینه Skip This Page By Default را بزنید تا مانع از نمایش این صفحه در آینده شوید.
 2. در صفحه Choose Destination Server، می توانید انتخاب کنید که roleها و featurها را  از سرورهای در حال اجرا یا هارد دیسک مجازی (VHD ها) حذف کنید.یا سرور را از ServerPool انتخاب کنید یا یک سرور از Server Pool را انتخاب کنید که VHD روی آن mount  شده باشد. اگر Roleها و Featurهای را از یک VHD میخواهید حذف کنید روی Browse کلیک کنید و سپس از کادر محاوره ای Browse For Virtual Hard Disks برای پیدا کردن VHD استفاده کنید. سپس روی Next کلیک کنید.
 • در صفحه Remove Server Roles، چک باکس مربوط به رول مورد نظر را پاک کنید. اگر بخواهید رولی را حذف کنید که رول یا Featurهای دیگری به آن وابسته باشد، یک صفحه اخطار ظاهر میشود که نشان میدهد شما نمیتوانید رول را حذف کنید مگر اینکه رولهای دیگر را نیز حذف کنید. اگر بر روی دکمه Remove Features کلیک کنید، ویزاد،  نقشها و Featurهای وابسته را حذف می کند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید ابزار مدیریت مربوطه را روی سرور نگه دارید، قبل از کلیک بر روی دکمه Remove Features ، چک باکس گزینه Remove Management Tools را پاک کنید و سپس روی Continue کلیک کنید.
 • در صفحه Remove Features، ویژگی هایی که در حال حاضر نصب شده مشخص شده اند.برای حذف یک ویژگی، چک باکس مربوطه را پاک کنید. اگر سعی کنید یک ویژگی را که ویژگی یا نقش دیگری به آن وابسته است را حذف کنید، یک صفحه اخطار ظاهر می شود که نشان می دهد که نمی توانید این ویژگی را حذف کنید مگر اینکه دیگر ویژگی یا نقشها را نیز حذف کنید. اگر بر روی دکمه Remove Features کلیک کنید، ویزاد رولها و Featurهای وابسته را حذف می کند.

توجه داشته باشید که اگر می خواهید management tools مربوطه را نگه دارید، باید تیک چک باکس گزینه  Remove Management Tools  را پاک کنید و سپس روی Continue کلیک کنید تا دکمه Remove Features را مشاهده و سپس روی آن کلیک کنید.

 • در صفحه Confirm Removal Selections، اجزای مربوطه را که ویزاد بر اساس انتخاب قبلی شما حذف می کند، مشاهده میکنید. اگر نقش ها یا ویژگی هایی که شما حذف می کنید نیاز به راه اندازی مجدد برای تکمیل دارند میتوانید با انتخاب گزینه موجود برای Restart  اجازه این کار را بدهید.
 • روی Remove کلیک کنید. صفحه پیشرفت عملیات حذف نمایش داده میشود. اگر ویزارد را ببندید، و سپس روی آیکون Notifications در Server Manager کلیک کنید، روی Task Details کلیک کنید و سپس روی Action link ارائه شده کلیک کنید میتوانید دوباره صفحه نمایش پیشرفت حذف را مشاهده کنید.
 • هنگامی که ویزارد تغییرات پیکربندی سرور را تمام میکند، صفحه Removal Progress نمایش داده می شود. جزئیات تغییرات را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام مراحل حذف پروسه با موفقیت انجام شده است.

توجه داشته باشید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر اقدام اضافی که ممکن است لازم باشد برای تکمیل حذف، از قبیل راه اندازی مجدد سرور یا انجام وظایف حذف اضافی میتوانید روی آیکون Notifications کلیک کنید.

اگر بخشی از عملیات حذف درست انجام نشده باشد به علت شکست توجه کنید برای حذف مشکلات پیامهای ورودی به  Server Manager را بررسی کنید و اقدامات اصلاحی را به صورت مناسب انجام دهید.

استفاده از Windows PowerShell برای مدیریت در ویندوز سرور 2016

ابزار مشابه Server Manager ماژول پاورشل ست. در یک پنجره WindowsPowerShell، می توانید فهرست دقیقی از وضعیت کنونی سرور با توجه به رول ها، role serviceها و featurها را با وارد کردن کامندلت

 get-windowsfeature

بدست آورید. هر role ، role service و featur نصب شده هایلایت و علامت گذاری شده است، و ابزار مدیریت نامگذاری اجزا یا management naming component در داخل پرانتز نمایش نام هرrole ، role service و feature را دنبال می کند.

با استفاده از Install-WindowsFeature  یا  Uninstall- WindowsFeature و در ادامه نام مدیریتی، می توانید رول، رول سرویس یا ویژگی را نصب یا حذف کنید.

برای مثال، شما می توانید Network Load Balancing را با وارد کردن install-windowsfeature nlb نصب کنید. همین طور میتوانید هنگام نصب componentها برای نصب همه رول سرویسها یا featureها از پارامتر –includeupsfeature ااستفاده کنید. ابزار مدیریت هم به طور پیش فرض دراین نوع نصب گنجانده نشده است. برای اضافه کردن ابزار مدیریت، هم پارامتر -includemanagementtools را در زمان نصب کامپوننتها باید اضافه کنید.

نکته  ماژولها معمولا بعد از وارد کردن دستورات  وارد می شوند. اما اگر این اتفاق نیفتاد برای اینکه بتوانید از cmdlets هایی که وارد میکنیم نتیجه بگیریم باید آنها را import  کنیم. میتوانید ماژول Server Manager را با دستور Import-ModuleServerManager دریک پنجره  Windows PowerShell وارد کنید. پس از وارد کردن ماژول، می توانید آن را در Windows PowerShell در حال اجرا مورد استفاده قرار دهید. اما اگر پنجره پاورشل را ببندید دفعه بعد که آنرا باز میکنید اگر بخواهید ازآن کامندلتها استفاده کنید مجددا باید این ماژول را وارد کنید.

گرفتن فایلهای باینری برای Roleها و Featurها در ویندوز سرور 2016

فایلهای باینرهای مورد نیاز برای نصب roleها و featureهایی که payload خوانده می شوند در ویندوز سرور 2016 در مسیر SystemDrive%\Windows\WinSXS% ذخیره می شوند. نه تنها می توانید یک role یا feature را حذف کنید، بلکه میتوانید payloadها را هم برای یک رولها یا featureها با استفاده از پارامتر -Remove از کامندلت Uninstall-WindowsFeature حذف و بارگیری مجدد را برای یک ویژگی یا رول حذف کنید. زیرمجموعه های رول یا feature نیز با این کار حذف می شوند. همین طور پارامتر includeallmanagementtools- هم ابزارهای مدیریتی را حذف میکند. هنگامی که شما می خواهید یک role  یا feature را نصب کنید، می توانید componentهای مربوطه را نصب کنید و تمامی payloadهای حذف شده برای این componentها را با استفاده از کامندلت  Install-WindowsFeature بازگردانید. به طور پیش فرض زمانی که شما از کامندلت Install-WindowsFeature استفاده می کنید، payloadها دوباره از طریق Windows Update بازگردانی میشوند.

در مثال زیر شما میتوانید فایهای باینری  و تمام زیرمجموعه های مربوطه به (AD DS) Active Directory Directory Services  را از طریق ویندوز Update بازگردانید:

install-windowsfeature -name ad-domain-services -includeallsubfeature

شما می توانید با استفاده از پارامتر -Source برای بازگرداندن payload  از یک Windows Imaging (WIM) استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر شبکه کامپیوتری شرکت شما شما دارای WindowsImage نصب شده برای نسخه WindowsServer 2016 با یک مسیر دسترس شبکه مانند زیر باشد:

   \\Sr2\WinS16DC  

شما می توانید منبع را در کامندلت به صورت زیر مشخص کنید:

install-windowsfeature -name ad-domain-services -includeallsubfeature -source \\Sr2\WinS16DC

در نظر داشته باشید که مسیری که مشخص می کنید فقط در صورتی که فایلهای باینری مورد نیاز در پوشه ویندوز در سرور مقصد یافت نشد استفاده می شود. اگر چه بسیاری از شرکت های بزرگ ممکن است ایمیج های استانداردی داشته باشند که می توانند با استفاده از مسیرهای شبکه نصب شوند، می توانید یک مدیای شامل WindowsServer 2016 را مونت کنید و از پوشه Windows\WinSXS از فایل مونت شده برای منبع فایلهای باینری برای نصب استفاده کنید. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

 1. دیسک نصب را وارد درایو CD / DVD سرور کنید و سپس یک پوشه برای مونت کردن Installation image با وارد کردن دستور زیرایجاد کنید:

mkdir

c:\mountdir

 • تعیین index number از image  که می خواهید استفاده کنید با وارد کردن فرمان زیر در یک خط فرمان با سطح دسترسی بالا که در این دستور E: آدرس درایو مونت شده دیسک مورد نظر است.

dism /get-wiminfo  /wimfile:e:\sources\install.wim

 • image  نصب را با وارد کردن فرمان زیر در یک خط فرمان با سطح دسترسی بالا، Mount  نمایید. توجه کنید e: درایوی است که image  نصب  در آن مونت شده؛ 2 شماره ایندکس image  برای استفاده است.، و c: \ mountdir مسیر مونت است:

dism/mount-wim /wimfile:e:\sources\install.wim /index:2 /mountdir:c:\mountdir /readonly

مونت کردن image ممکن است چند لحظه طول بکشد.

 • از کامندلت Install-WindowsFeature در یک خط فرمان Windows PowerShell با مشخص کردن مسیر استفاده کنید.مثلا c: \ mountdir \ windows \ winsxs

همانطور که در این مثال نشان داده شده است:

install-windowsfeature -name ad-domain-services -includeallsubfeature -source c:\mountdir\windows\winsxs

از GroupPolicy هم می توان برای تعیین اینکه آیا از Windows Update برای بازگرداندن payload استفاده شود و اینکه مسیر جایگزینی برای بازگرداندن payloadها استفاده می شود یا خیر استفاده کرد.

پالیسی که برای اینکار استفاده میشود، Specify Settings For Optional Component Installation And Component Repair است که در قسمت System در AdministrativeTemplates  در Computer Configuration است.

این پالیسی همچنین برای دریافت payloadsهای مورد نیاز برای تعمیر کامپونتها هم استفاده می شود.

اگر این پالیسی را enable  کنید، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • مسیر جایگزین فایهای منبع را برای فایلهای payload به عنوان یک مکان شبکه تعیین کنید. برای اشتراک گذاری از طریق شبکه، مسیر UNC به اشتراک گذاری را وارد کنید، مانند \\Sr2\WinServer2016\\. برای Windows images های مونت شده، WIM را قبل از مسیر WIM وارد کنید و از index مریوط به image استفاده کنید. مانند:

WIM: \\ Sr2 \ WinServer2016 \ install.wim: 4.

 • میتوانید مشخص کنید که Windows Update هرگز نباید payloads را دانلود کند. اگر پالسی را فعال کرده و از این گزینه هم استفاده کنید، شما لازم نیست مسیر دیگری را مشخص کنید. در این حالت، payloadها به طور خودکار دانلود نمی شوند و مدیران باید به طور صریح مسیر منبع جایگزین را مشخص کنند.
 • میتوانید تعیین کنید که برای تعمیر کامپوننتها از Windows Update باید به جای Windows Server Update Services (WSUS)استفاده شود.
تعیین دانلود کامپوننتها از Windows Update

پایان قسمت چهارم آموزش ویندوز سرور 2016گروه استاد شبکه ارایه دهنده خدمات شبکه های کامپیوتری و فروشنده لایسنس آنتی ویروس های ESET، لایسنس اورژینال آنتی ویروس و Internet Security شرکت ESET  را به صورت نیم بها به قیمت:

50 هزار تومان برای نسخه دسکتاپ

20 هزار تومان برای نسخه موبایل

عرضه میکند.

همچنین میتوانید برای پیکربندی و انجام تنظیمات سیستمها و سرویسهای شبکه های کامپیوتری خود علاوه بر آموزش های موجود در قسمتهای مختلف سایت از خدمات کامپیوتری و خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری که توسط گروه استاد شبکه ارایه میشود استفاده کنید.

آموزش کامل ویندوز سرور 2016 قسمت اول

آموزش کامل ویندوز سرور 2016 قسمت دوم

آموزش کامل ویندوز سرور 2016 قسمت سوم


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --