System Restore یک ویژگی بسیار ارزشمند و کاربردی در ویندوز است که به شما کمک می کند در صورت انجام یک تنظیم اشتباه، سیستم را به راحتی به زمان قبل از آن بازگردانی کنید. اگر از ویژگی System Restore زیاد استفاده می کنید، خوب است بدانید که میتوانید با یک بچ فایل یا کلیک روی یک شرتکات، یک System Restore ایجاد کنید. همچنین می توانید با اسکریپت نویسی با استفاده از WMI یا PowerShell این کار را انجام دهید. ما در اینجا روش ساخت restore point با یک دابل کلیک در ویندوز را به شما آموزش میدهیم.

برای ایجاد یک restore point با یک دابل کلیک در ویندوز چند راه وجود دارد. یکی ایجاد یک بچ فایل و قرار دادن آن روی دسکتاپ است تا با اجرای آن سیستم یک restore point به نام تاریخ روز، از وضعیت سیستم شما ایجاد کند. همچنین میتوان یک شرتکات ایجاد کرد که با کلیک روی آن سیستم یک restore point از وضعیت سیستم شما ایجاد کند.

ساخت بچ فایل برای گرفتن restore point در ویندوز

ابتدا مطمین شوید که قابلیت restore point در system protection فعال باشد برای مشاهده وضعیت امکان گرفتن restore point در تب system protection در صفحه system وضعیت درایو خود را مشاهده کنید و در صورتی که وضعیت protection روی Off باشد با کلیک روی دکمه Configure وضعیت آنرا به On تغییر دهید.

مشاهده وضعیت Restore Point

ما فرض میکنیم که وضعیت روی On تنظیم شده است. الان برای ایجاد یک بچ فایل برای گرفتن Restore point نرم افزار notepad را باز کنید و دستور زیر را در آن کپی کرده و سپس آنرا با یک نام مناسب و پسوند bat ذخیره کنید.

Wmic.exe /Namespace:\\root\default Path SystemRestore Call CreateRestorePoint “%DATE%”, 100, 1

بعد از ایجاد این بچ فایل برای گرفتن Restore Point کافی روی آن راست کلیک کنید و Run as administrator را انتخاب کنید. برای اطمینان از کارایی این بچ فایل بعد از ایجاد برای تست آنرا اجرا کنید. همچینین در نظر داشته باشید که در ویندوز 10 هر روز یک بار بیشتر نمیتوانید از طریق سیستم Restore point تهیه کنید، مگر اینکه برای اجرای بیشتر Restore point های قبلی را حذف کنید. یا باید گزینه system restore point frequency را disable کنید که برای این کار باید در تنظیمات رجستری به مسیر:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\SystemRestore

رفته و روی SystemRestore راست کلیک کرده و گزینه New را انتخاب کرده و سپس روی DWORD (32-bit) Value کلیک کنید. سپس نام این Key جدید را SystemRestorePointCreationFrequency گذاشته و اینتر را بزنید. سپس روی آن دابل کلیک کرده و مطمین شوید که مقدار آن 0 تنظیم شده باشد.

توجه داشته باشید تغییر در رجستری نیازمند مهارت و درک مفاهیم سیستم عامل ویندوز در صورت نداشتن دانش کافی تغییر در آن توصیه نمی شود.

منبع


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *